Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zielonkach

Informacje

WZORY WYPEŁNIANIA WNIOSKÓW ZNAJDUJĄ SIĘ NA DOLE STRONY

ZASIŁEK RODZINNY ORAZ DODATKI  DO ZASIŁKU RODZINNEGO

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem, które ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Wypłacany jest rodzinom w których miesięczny dochód na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 674,00 zł (w przypadku gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności 764,00 zł ). Zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez dziecko: 18 roku życia,  nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia, 24 roku życia, jeśli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

DODATEK Z TYTUŁU URODZENIA SIĘ DZIECKA

Jest jednorazowym świadczeniem wypłacanym na każde nowo narodzone lub przysposobione dziecko. O dodatek może ubiegać się matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek należy złożyć w ciągu roku od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka.

DODATEK Z TYTUŁU OPIEKI NAD DZIECKIEM W OKRESIE KORZYSTANIA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka. Wypłacany jest nie dłużej niż: 24 miesiące kalendarzowe; 36 miesięcy kalendarzowych, jeśli opieka sprawowana jest nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu; 72 miesiące, jeśli opieka sprawowana jest nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

DODATEK Z TYTUŁU KSZTAŁCENIA I REHABILITACJI DZIECKA NIEPEŁNOSPRAWNEGO

Dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, a także osobie uczącej się na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka w wieku: do ukończenia 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności; powyżej 16 roku życia do ukończenia 24 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

DODATEK Z TYTUŁU WYCHOWYWANIA DZIECKA W RODZINIE  WIELODZIETNEJ

Dodatek z tytułu wychowania dziecka w rodzinie wielodzietnej przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka. Dodatek jest wypłacany na trzecie i każde następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego.

DODATEK Z TYTUŁU SAMOTNEGO WYCHOWYWANIA DZIECKA

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka jeżeli nie zostały zasądzone alimenty na rzecz dziecka od drugiego z rodziców, ponieważ: drugi z rodziców nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie alimentów zostało oddalone. Do tego dodatku prawo ma również dziecko uczące się, jeśli oboje z rodziców nie żyją. 

DODATEK Z TYTUŁU PODJĘCIA PRZEZ DZIECKO NAUKI W SZKOLE POZA MIEJSCEM ZAMIESZKANIA

Świadczenie przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka, jeżeli dziecko uczy się w szkole ponadpodstawowej w innej miejscowości i dojeżdża do szkoły lub mieszka poza domem (w internacie, bursie czy na stancji) Dodatek przysługuje przez 10 miesięcy w roku w okresie pobierania nauki, od września do czerwca następnego roku.

DODATEK Z TYTUŁU  ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

Dodatek przysługuje raz w roku jednorazowo. Otrzymują go dzieci uczące się w szkole podstawowej, gimnazjum oraz szkołach ponadgimnazjalnych, a także dzieci rozpoczynające roczne przygotowanie przedszkolne. Wnioski o wypłatę dodatku składa się do dnia zakończenia okresu zasiłkowego, w którym rozpoczęto rok szkolny albo roczne przygotowanie przedszkolne.

Pamiętaj!!!

Jeżeli w Twojej sytuacji rodzinnej coś się zmieni np. wystąpią zmiany w liczbie członków rodziny, nastąpi utrata dochodu spowodowana np. uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego, utracisz prawo do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, utracisz zatrudnienie lub inną pracę zarobkową (z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło), wyrejestrujesz pozarolniczą działalność gospodarczą,  czy też utracisz rentę rodzinną, emeryturę, utracisz zasiłek chorobowy, zasiłek rehabilitacyjny lub macierzyński, utracisz zasądzone świadczenia alimentacyjne itd., ale także kiedy uzyskasz dochód spowodowany np. zakończeniem urlopu wychowawczego, uzyskaniem prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, uzyskasz zatrudnienie lub pracę zarobkową (z wyłączeniem pracy wykonywanej na podstawie umowy o dzieło), uzyskasz zasiłek przedemerytalny lub świadczenia przedemerytalne, emeryturę lub rentę rodzinną lub socjalną, rozpoczniesz pozarolniczą działalność gospodarczą, uzyskasz zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub zasiłek macierzyński itd. wówczas należy niezwłocznie powiadomić organ wypłacający świadczenia rodzinne.

 

Od września 2019 r. informacje w sprawie toczących się postępowań dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego są udzielane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie poprzez:

1. Formularz kontaktowy na stronie www.muw.gov.pl

https://app.malopolska.uw.gov.pl/forms/Form/Wp

 2. Infolinia pod numerem telefonu tel. 12 430 29 73 czynna:
- w poniedziałki w godzinach od 9.00-16.30
- od wtorku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00
3. Kontakt osobisty

W celu osobistego kontaktu Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zaprasza  w poniedziałki w godz. 14.00-17.00, od wtorku do piątku w godz.8.00-11.00: w Krakowie  - Plac Na Stawach 3, w Nowym Sączu – przy ul. Jagiellońskiej 52, w Tarnowie – przy al. Solidarności 5-9.
 

ZAŁĄCZNIKI:

Biuletyn Informacji Publicznej


ePUAP


baner eska razem przeciw depresji


empatia


nierozerwalni



Dziecięcy telefon zaufania



 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny